Enter your keyword

Pět tipů, jak se udržet tělesně i psychicky fit

Pět tipů, jak se udržet tělesně i psychicky fit

Únava, ztuhlé tělo, urologické obtíže nebo omezené sexuální funkce. To jsou příznaky RS, které, pokud nás trápí, mohou vést k pocitům selhání, smutku a dalším psychickým problémům. Ereska má různé příznaky a u každého z nás se může projevovat odlišně. Je to nemoc, kterou sice vyléčit úplně nelze, ale léčba dokáže zpomalit její průběh. Současně můžeme i my sami dělat dost věcí pro to, abychom nemoc úspěšně zvládali. Nejdůležitější je udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici. Proto jsme spolu s odborníky z jednotlivých oblastí dali dohromady pět tipů, které vám pomohou v každodenním životě s ereskou. Přesné návody na jednotlivé cviky a rady najdete na www.mojemedicina.cz/cviceni

 

1.Pánevní dno – důležité pro správnou kontrolu vyprazdňování a sexuální funkce

„Téměř 100 % pacientů s roztroušenou sklerózou se během života setká s urologickými obtížemi. Není třeba se za to stydět, jsou to běžné příznaky, které RS doprovázejí. Jako urologové umíme téměř všechny z těchto příznaků léčit. Umíme pomoct a zlepšit kvalitu pacientova života,“ uvádí MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.

Při RS dochází k nedostatečnému nervovému zásobení svalů pánevního dna. To pak způsobuje u mužů i u žen časté problémy s vyprazdňováním a ovlivňuje sexuální funkce. Pravidelným posilování svalů pánevního dna můžeme s těmito poruchami bojovat. Je proto důležité myslet na pravidelné procvičování těchto často opomíjených svalů. Preventivně je vhodné provádět cvičení 2–3× týdně. V případě problémů s močením se doporučuje cvičit krátce každý den.

Cvičit můžeme vleže, vsedě nebo vestoje. Cvičení vsedě a vestoje je ještě důležitější než vleže, protože potřebujeme, aby nám tyto svaly fungovaly při běžné každodenní zátěži. Cvičení vsedě lze navíc praktikovat i během zaměstnání, protože je nenápadné a lze ho dělat v podstatě kdekoliv.

TIP: Pokud máte potíže s močením, je vždy vhodné nejdříve absolvovat odborné urologické vyšetření a problém zkonzultovat i s neurologem. O správném provedení cviků svalstva pánevního byste se pak měli poradit s fyzioterapeutem se znalostí neurologické a urologické problematiky.

 

2.Soustřeďte se lépe v práci a začněte cvičit přímo v kanceláři!

Máte zaměstnání, které vyžaduje hodiny sezení v kanceláři, nebo doma u počítače? Právě sezení ve stejné pozici bez pohybu vede k bolesti zad nebo tuhnutí svalů a kloubů. Jako prevenci je vhodné zařadit mezi každodenní rituály pravidelné procvičování.

Výhodou je, že při sedavém zaměstnání si můžeme zacvičit přímo u pracovního stolu. Několikrát denně se krátce protáhněte a budete se cítit mnohem lépe. Protažení těla je u sedavého zaměstnání velmi důležité. Díky zdravotním přestávkám uvolníte nejen svaly, ale také naberete novou energii a opět se budete moci soustředit na pracovní úkony.

 

3.Procvičte, protáhněte a uvolněte svaly po jízdě autem

Pokud jezdíte autem často, zejména když se jedná o delší cesty, je namístě zařazovat pravidelné přestávky v jízdě a trochu své tělo protáhnout. Při každodenní nebo delší cestě autem můžeme cítit zvýšené napětí ve svalech nohou a také únavu svalů, zad, krku a paží. Krátké cvičební přestávky při jízdě nám pomohou předcházet bolestem a zkrácení svalů.

Naučte se uvolňovat ramena, protahovat trup, nebo uvolnit ruce, nohy a nárty.

Při jízdě autem je protažení, zejména svalů lýtek a zadní části stehen, velmi důležité, abychom předešli jejich zkracování a zároveň odstranili jejich nežádoucí zvýšené napětí.

Je to pár jednoduchých cviků, které zvládne úplně každý.

 

4.Relaxací proti únavě

Správná relaxace může pomoci lépe zvládat únavu, která často RS provází. Díky schopnosti relaxovat se přetížené svaly uvolní, více zregenerují, mohou lépe fungovat a méně se unaví.

Relaxujte ideálně na zemi na karimatce. Nejlepší poloha pro uvolnění je vleže na zádech. Postupně si v mysli projděte celé tělo a naučte se izolovaně zapnout a uvolnit všechny svaly tak, aby výsledkem bylo co nejdokonalejší uvolnění celého těla.

TIP: Celková relaxace by měla trvat 20 minut, ale můžete relaxovat i déle. Relaxační cvičení provádějte v klidném prostředí.

 

5.Psychická pohoda jako klíč k celkové spokojenosti

Roztroušená skleróza ovlivňuje nejen nás, ale i naše okolí. Své starosti a strachy bychom proto měli sdílet s rodinou, přáteli nebo psychologem. Naše psychická stabilita stojí na třech základních pilířích: zdraví, práce, vztahy a sex. Pokud máme problémy v jedné z těchto oblastí, objevuje se v našem životě nespokojenost.

Když jsme nemocní, začínáme být psychicky lehce labilní. Jenže s onemocněním RS souvisí i náš výkon v práci, což může vést k narušení dalšího pilíře. „Je důležité, abychom se naučili stres zvládat lépe než před zjištěním diagnózy, protože jedním ze spouštěčů atak může být přemíra stresu nebo dlouhodobý stres,“ uvádí psycholožka Laura Janáčková.

Potíže ve všech třech oblastech vyvolávají pocit, že už nemůžeme dál. Nejdůležitější je něco dělat a nezůstat odkázaný pouze na pomoc lékařů a na to, co lékaři řeknou. Chronická psychická nepohoda se pak může změnit v depresi. Naučte se proto stres lépe zvládat. Laura Janáčková doporučuje pár užitečných tipů:

Zaveďte si pravidelný denní režim.

Cvičte a jezte zdravě. Každý může cvičit, ať trpí těžkým nebo lehkým onemocněním. Cvičení je důležité nejen pro udržení dobré fyzické kondice, ale také pro to, abychom tělo připravili na případné zhoršování příznaků.

Získávejte informace z osvědčených zdrojů. Zabráníte tak psychickým strachům, které máme v sobě a které mohou souviset se zkreslenými informacemi, které najdete na internetu. Hledejte proto ve správných zdrojích a nebojte se ptát svého lékaře.

„Tím, že víte, co se s vámi děje, dostáváte nemoc pod svou kontrolu. A zároveň zjistíte, že s ní můžeme něco můžete dělat,“ říká psycholožka Laura Janáčková.

Pracujte s emocemi a relaxujte. Kromě relaxace také pomáhá hovořit o svých emocích, sdílet své pocity a neméně důležité je pečovat o své vztahy a udržovat sociální kontakty.

 

Více rad od Laury Janáčkové, jak si udržet dobrou psychickou kondici, najdete na www.mojemedicina.cz/cviceni.

Související příspěvky

Žádné komentáře

Leave a Comment

Your email address will not be published.